Aktuální situaci v kauze Fair Credit popsaly HN

5.4.2024

Je to bezesporu jedna z nejsložitějších a nejvyhrocenějších insolvenčních kauz dneška. Hraje se v ní o stovky milionů korun, stovky poškozených investorů a také o reputaci respektovaných byznysmenů. Pád skupiny Fair Credit, poskytovatele vysokoúročených půjček, u jehož zrodu stáli někdejší majitelé Fincentra Martin Nejedlý a Petr Stuchlík, již několik měsíců zaměstnává české soudy i hospodářskou kriminálku. Čerstvý vývoj se pak dá označit za otevřenou právní válku dvou znepřátelených podnikatelských skupin s mimořádně ostrými lokty, do které nyní nahlas promluvil také insolvenční správce Ladislav Tetera.

Připomeňme, že v říjnu roku 2022 skončila část Fair Credit International, dnes nesoucí název CEPO Green3, v insolvenci a sami zakladatelé u toho už přímo nebyli. Petr Stuchlík z firmy vystoupil už dříve kvůli své politické dráze, Nejedlý kvůli ekonomickým problémům skupiny své pozice částečně přepustil lidem s problematickou minulostí v průběhu roku 2022.

Situace se od té doby spíše vyhrocuje. Kolem se vrství prstenec netransparentních firem, sporných exekucí a vzájemných obvinění z podvodů a ze snah o nepřátelské převzetí úvěrového byznysu původně sesterské Fair Credit Czech (FCC).

V polovině března ale zahrnul úvěrový byznys FCC insolvenční správce Ladislav Tetera do majetkové podstaty sesterské společnosti CEPO Green3, což soubojům uvnitř FCC dodalo zcela nový impulz. Jde zejména o úvěrové portfolio ve výši zhruba 900 milionů korun a síť prodejců, která na trhu stále nabízí nové půjčky.

Právě společnost CEPO Green3 ještě pod jménem Fair Credit International úvěrový byznys dříve provozovala, avšak po změně legislativy už neměla náležitá povolení a původní majitelé byznys přesunuli právě na společnost FCC. CEPO Green3 je dnes v konkurzu s dluhy kolem 750 milionů korun a prakticky nulovým majetkem. Cestou, jak věřitele alespoň částečně uspokojit, je podle Tetery právě zahrnutí závodu FCC do společné majetkové podstaty.

   

Souboj trestaných lobbistů

V souboji o vlastnictví společnosti Fair Credit Czech, poslední části někdejší Nejedlého úvěrové skupiny s licencí na poskytování nebankovních půjček, stojí na jedné straně skupina kolem podnikatele Jana Fišera. Muže, který je sám v osobním bankrotu se schváleným oddlužením, v minulosti pravomocně odsouzeného za ekonomickou trestnou činnost. Jeho rukopis je známý také například v krachu podnikatelské skupiny desetibojaře Roberta Změlíka, někdejší společnosti Starlife.

Právě jeho spolupracovníci ze společnosti Rosebary Capital & Investments dnes podle obchodního rejstříku společnost FCC kontrolují. Fišer v případu spolupracuje se svým osvědčeným partnerem, slovenským podnikatelem Danielem Čečetkou a právníkem Jiřím Lopatou.

Na druhé straně operuje známý lobbista a podnikatel Tomáš Horáček, odsouzený za ovlivňování veřejných zakázek v tuzemských nemocnicích. Horáček v nemocniční kauze nakonec uzavřel dohodu o vině a trestu, s vyšetřovateli spolupracuje a aktuálně je na svobodě v podmínce.

I on se hlásí k vlastnictví společnosti a poprvé to veřejně přiznal v notářském zápisu z konce března, který zaslal policii, soudu i věřitelům a HN měly možnost do jeho znění nahlédnout.

V něm tvrdí, že se na podzim roku 2022 stal osobou ovládající společnost Fair Credit Czech, když akcie získala jemu blízká společnost Ekonprofi. Kromě toho v asi osmistránkovém materiálu ostře útočí na původního majitele Fair Creditu Martina Nejedlého, který podle něj v roce 2022 angažoval Jana Fišera se zadáním, aby zametl stopy po jeho „tunelování firmy“. Fišera a jeho spojence pak označil za organizovanou skupinu, která v případu operuje pochybnými pohledávkami nabytými od Nejedlého a Stuchlíka a chce jen vyvést majetek ven z firmy. Vše je prý připraven doložit policii listinnými důkazy.

„FCC se tak dostala pod tlak organizované skupiny Jana Fišera a spol., jejíž prioritou bylo, a dodnes je, pouze vyvést majetek na základě pochybných a neplatných pohledávek. Je potřeba zdůraznit, že se jedná o částku v řádech stovek milionů korun,“ stojí mimo jiné v Horáčkově notářsky ověřeném dokumentu.

Jan Fišer Horáčkovy výpady označil za folklor. Podle něj Horáček nikdy nebyl majitelem společnosti FCC, za podíl v ní nezaplatil a naopak jeho označuje za osobu, která se snaží pouze z firmy odsát peníze na úkor fungujícího byznysu a jeho investorů.

„Tomáš Horáček si podle všeho myslí, že notářské razítko na dokumentu plném lží a nesmyslů z těchto lží a nesmyslů vyrobí pravdu. Určitě se v minulosti pokoušel a i dnes se pokouší ovládat osoby zapojené do kauzy FCC. Dva z lidí, které se pokusil zneužít k prosazování svých zájmů v FCC, se s ním již rozloučili,“ uvedl Fišer pro HN.

Naráží tím na Michala Štronera a Jaroslava Ptáčka, někdejší manažery a statutární zástupce FCC, kteří nejdříve ve firmě pracovali právě pro Horáčka, aby později otočili a přidali se na stranu Fišera. Právní chaos kolem vlastnictví firmy pak jen dokládají protichůdné zápisy v obchodním rejstříku, stejně jako podané a následně stažené insolvenční návrhy.

Na začátku přitom Fišerova skupina s Horáčkem ve Fair Creditu spolupracovala. Společně měli zadluženou skupinu restrukturalizovat. Během loňského léta se však jejich cesty rozešly a ze spojenců se stali nepřátelé, kteří se žalují a podávají na sebe trestní oznámení. Výklad, proč k rozkolu došlo, se v jejich podání logicky liší. Jejich spory se snažil podle informací HN ještě na podzim žehlit i vlivný podnikatel s kontroverzní minulostí Tomáš Pitr, který má k oběma táborům historické vztahy. Avšak ani on nepochodil a dnes dává od případu ruce pryč.

Redakce HN oslovila s žádostí o komentář i zakladatele Fair Creditu Martina Nejedlého, ten na ni ale nereagoval.

Insolvenční správce Tetera přebírá úvěrový byznys

Novou hybnou silou v turbulentním dění se aktuálně stal již zmiňovaný zkušený insolvenční správce Ladislav Tetera, který úvěrové portfolio zahrnul do majetkové podstaty někdejší sestry, společnosti CEPO Green3 – bývalé Fair Credit International, čímž výrazně zatřásl s plány obou soupeřících stran.

Tetera následně správou úvěrového portfolia pověřil společnost EC Financial Services, která má blízko ke skupině Natland investora Tomáše Rašky. Vybíral přitom mezi EC Financial Services a společností Provident. Oslovený byl podle zápisu z věřitelské schůze také Home Credit.

Ze správce, který nedávno řídil třeba osobní insolvenci majitele skupiny Arca Rastislava Veliče, se náhle stal úhlavní nepřítel zejména skupiny kolem Jana Fišera. Ten jeho kroky označuje za účelové a poháněné konkurenčním bojem, který dle Fišera v pozadí režíruje Tomáš Raška z Natlandu právě ve spolupráci s Horáčkem. Proti krokům správce a zahrnutí podniku FCC do majetkové podstaty společnosti CEPO Green3 se chce bránit vylučovací žalobou.

„Celé to působí dojmem, že je třeba co nejrychleji FCC zničit a rozebrat, protože než bude rozhodnuto o vylučovací žalobě, tak žádné FCC již nebude existovat. Bráníme se všemi dostupnými zákonnými prostředky,“ uvedl Fišer s tím, že ve věci již také podal trestní oznámení. Správce Tetera je podle jeho slov ovlivňován svým advokátem Václavem Žaludem z Glatzová & Co., který v minulosti s Natlandem spolupracoval.

„Je to zjevná snaha o nepřátelské převzetí fungující firmy skupinou Natland,“ dodává Fišer.

Správce Tetera na tato obvinění reagoval komplexním materiálem, který zveřejnil soud v insolvenčním rejstříku ve čtvrtek odpoledne. V něm vysvětluje zahrnutí podniku do majetkové podstaty společnosti CEPO Green3 – v roce 2018 podle něj sérií smluv firma přišla o veškerý majetek, přitom poskytnuté protiplnění nevyřešilo celkové zadlužení firmy, což vedlo ke krácení věřitelů firmy. Podle Tetery pak obě strany s těmito dopady transakcí dopředu kalkulovaly, a proto jsou smlouvy neplatné. Ve firmě pak na rozdíl od majetku zůstaly pouze dluhy. Zároveň uvádí, že jako správce opakovaně dával FCC příležitost a žádal o prokázání toho, že je podnik schopen dál fungovat (going concern), ale žádný důkaz představitelé společnosti nepředložili.

Odmítl v něm také jakýkoliv střet zájmů a svůj postup označil za jediný správný ve vztahu k maximálnímu zachování hodnoty pro věřitele.

Stejně tak Tomáš Raška nařčení Fišera důrazně odmítl. Potvrdil, že fond FFTP ze skupiny Natland zastupuje poškozené věřitele, kteří do firem Fair Credit investovali prostřednictvím společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Právě ta se v roce 2022 na Natland a spřízněný fond obrátila s žádostí o pomoc.

„Výkřiky pana Fišera považuji za ničím nepodložené zahlcení prostoru a odvedení pozornosti od jednoduché otázky, a to: kde jsou peníze investorů a věřitelů. Z našich zjištění však plyne, že nejenom že dlužník není schopen splatit své závazky, což znamená, že je v úpadkové situaci, ale navíc máme indicie, že majetek je účelovými kroky odkláněn z majetkové podstaty. A tomu budeme velmi důrazně bránit, ve spolupráci s dalšími věřiteli,“ uvedl Raška.

„Stavění se do pozice zachránce firmy osobou pana Fišera, toho času v úpadku, mi přijde poměrně výmluvné. Argumenty buď jsou přesvědčivé, nebo nejsou přesvědčivé, tón může být rušivý, nebo užitečný. Myslím si, že skupina kolem pana Fišera vsadila na tón, který má nahradit absolutní nedostatek argumentů. A čas ukáže, že se v tom nepletu,“ říká Raška a zároveň dodává, že správce Ladislava Teteru osobně nezná.

Věřitelé nejsou jednotní

Bez ohledu na argumenty soupeřících stran si správce Tetera svůj postup bude muset uhájit také na půdě věřitelů CEPO Green3. Ti sice zatím posvětili postup – tedy zahrnutí úvěrového byznysu FFC do majetkové podstaty CEPO Green3 a jmenování správcovské firmy ECFS – rozložení sil ve věřitelském výboru však zcela jednoznačné není.

Zatím nepřehlednou pozici má třeba poradenská společnost 4fin, která v minulosti produkty Fair Creditu nabízela. Už dřívější příklady zkrachovalých investičních skupin v čele s Arca Investments ukazují, že právě distribuční sítě sehrávají v následném insolvenčním řízení klíčovou roli a často překvapivě nachází společné zájmy s dlužníkem.

Vedle 4fin je členem výboru také fond Avant, který zastupuje zájmy klientů Swiss Life a se kterým spolupracuje právě Raška. Nicméně vůbec nejdůležitějším věřitelem v případu je pak CFH investiční fond SICAV s pohledávkou přes půl miliardy korun vůči FCC. Za fondem historicky stojí právě Martin Nejedlý, který dlouhodobě držel zakladatelské akcie fondu s hlasovacími právy. Právě tomu někteří přisuzovali zjevnou pasivitu fondu, ačkoliv má vůči FCC splatný dluh ve stovkách milionů již od září 2022.

Peníze ve fondu ale drží i drobní investoři, kteří mají omezené až nulové možnosti rozhodování. Správu fondu má na starosti investiční společnost Delta, kterou si před lety vybral sám Nejedlý. Podle obchodního rejstříku pak Nejedlého zakladatelské akcie drží dnes Tomáš Horáček, čemuž se Nejedlý údajně brání trestním oznámením. Horáčkovo vlastnictví CFH investiční fond ale popírá.

Nepřehledné právní boje v následujících týdnech rozhodně nepoleví. Každý z aktérů se teď bude snažit přesvědčit o své pravdě tuzemské soudy i policejní vyšetřovatele. Jak už to tak v podobných případech bývá – pro zvučné advokátní kanceláře se tu rýsuje práce na dlouhé měsíce i roky, zatímco šance věřitelů, že své peníze ještě někdy uvidí zpět, se rozplývá.

https://byznys.hn.cz/c7-67310670-145pol-623902dd458bd72

Můžeme Vám pomoci?

Děkujeme za Váš zájem. Určitě nás neváhejte kontaktovat!

  • V případě, že se chcete informovat o agendě pohledávek, věnovat se Vám budou naši zástupci:

Lukáš Sobotka
jednatel společnosti Pohledávky FFT, s.r.o.

email: info@fftp.cz

tel.: +420 771 274 346

Společnost Pohledávky FFT, s.r.o. může na základě příkazní smlouvy jednat jménem a na účet FFTP OPF.

 

  • V případě, že se chcete informovat o fondu jako takovém, věnovat se Vám bude zástupce AVANT investiční společnost, a.s., jakožto obhospodařovatel a administrátor FFTP OPF.
    Dne 25. 5. 2018 vstoupilo v účinnost Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „GDPR“). Vaší následnou komunikací prostřednictvím e-mailu souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů v souvislosti s poskytováním našich služeb. Více informací  https://www.avantfunds.cz/cs/gdpr/

 

    Jméno *

    Příjmení *

    Email *

    Telefon *

    Jak Vám můžeme pomoci?

    Copyright © 2022 FFTP.cz | Předvolby cookies